سه کهکشان و یک دنباله‌دار

کتابخانه الکترونیکی دیتا ساینس

در آسمان نیم‌کره جنوبی زمین می‌توان دو قمر کهکشانی راه‌ شیری یعنی ابرهای ماژلانی بزرگ و کوچک را با چشم دید. دنباله‌دار مک‌ نات که زمستان سال ۲۰۰۷ به نزدیکی خورشید رسید، چشم‌انداز بی‌نظیری را کنار این قمرها پدید آورد.

آسمان نیم‌کره جنوبی زمین مملو از سحابی‌های تاریک و روشن و ستارگان پرنور کهکشان است که به راحتی با چشم غیرمسلح در آسمان شب می‌درخشند. در این نما که به دست «میلوسلاو دراک‌مولر»، عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی برنو ثبت شده، می‌ توانید نوار کهکشان راه‌ شیری و اجرام غیرستاره‌ای زیبای آن را ببینید که موازی قطر کادر عکس در آسمان کشیده شده است.

برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

پهنای این عکس ۱۰۰ درجه است و طبیعت دورافتاده و آسمان تاریک پاتاگونیای آرژانتین، به آشکار کردن اجرام کم‌ نور در آسمان کمک کرده است. دو لکه محوی که در سمت راست تصویر خودنمایی می‌کنند، قمرهای کهکشان راه‌شیری هستند. این دو، ابر های ماژلانی بزرگ و کوچک نام دارند و خود، کهکشان‌های کوتوله نامنظمی هستند که در دام گرانش عظیم کهکشان ما به دام افتاده‌اند.

زیباتر از همه این‌ها اما دنباله‌دار مک‌نات است که با دنباله کشیده و گیسوی درخشان خود، پرنورترین دنباله‌دار سال ۲۰۰۷ (۱۳۸۵/۱۳۸۶) لقب گرفت.

 

منبع: خبرآنلاین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.