برندگان مسابقه عکاس سال حیات‌وحش سال 2013


 


محمود حاج‌زمان: برندگان مسابقه معتبر «عکاس سال حیات‌وحش» که توسط موزه تاریخ طبیعی لندن برگزار می‌شود، برندگان سال 2013 خود را شناخت؛ برندگانی که از میان بیش از 43 هزار عکس انتخاب شده‌اند که عکاسان 96 کشور مختلف به مسابقه ارسال کرده بودند.

جهش خوش‌یمن
«پیش‌بینی جهش سخت‌ترین بخش کار است». این جمله‌ای است که کانر استفانیسون زبان می‌آورد؛ عکاسی کانادایی که به جستجوی حیات‌وحش و همچنین ثبت مناظر بی‌نظیر طبیعی، به پارک ملی یلواستون آمریکا رفته بود. در آخرین روز سفر بود که کانر این روباه را پیدا کرد. روباه چنان غرق در شکار بود که کانر وقت کافی داشت تا از خودرو خود پیاده شود و پشت یک صخره مستقر شود. روباه در چمن‌زار پنهان شده بود، این طرف و آن طرف می‌رفت، و ناگهان شروع به خیره شدن به کپه‌ای روی زمین کرد. این نگاه روباه به کانر هشدار لازم را داد که اتفاقی در شرف وقوع است. زمانی‌که روباه به هوا پرید، کانر هم عکس خود را گرفت. وقتی روباه روی زمین فرود آمد، موفق شده تا موش مورد نظرش را شکار کند.

موقعیت چسبناک
در ماه می / اردیبهشت ماه، گونه‌ای از مرغان دریایی آفریقایی به نام Lesser Noddy برای تخم‌گذاری به ساحل می‌آیند. رسیدن آنها به جزیره کوچک کوشین در مجمع‌الجزایر سیشل، با اوج فصل تار تنیدن عنکبوت‌های طلایی پا قرمز هم‌زمان می‌شود. عنکبوت‌های ماده که می‌توانند به اندازه یک دست رشد کنند، تارهای بسیار بزرگ به هم پیوسته‌ای می‌تنند که گاه قطر آن به 1.5 متر می‌رسد. اگرچه هدف عنکبوت از تنیدن این تارها شکار حشرات عبوری است؛ اما این تارها که از ابریشم بسیار محکم تنیده می‌شود و در ارتفاع 6 متری سطح زمین آویزان است، به اندازه کافی ارتفاع دارد تا خفاش‌ها و پرندگان را در خود به دام اندازد. مرغان دریایی نیز معمولا در این تارها به دام می‌افتند. اگرچه با اندکی تقلا مرغ دریایی می‌تواند خود را آزاد سازد، اما چسبیدن تار عنکبوت به پرهای آنها مانع از پرواز پرنده می‌شود. این عکس را اسحاق پرتوریوس گرفته است.

رفیق شیرجه‌رو
سواحل کانکون در نزدیکی شبه جزیره یوکوتان مکزیک، محل سنتی لانه‌سازی گونه در معرض خطر انقراض لاک‌پشت‌های سبز است. اما از آنجایی‌که کانکون به عنوان تفرجگاهی برای تعطیلات و شیرجه در حال رشد است، توسعه منطقه باعث کاهش مناطق در دسترس لاک‌پشت‌ها شده است. به همین دلیل، بسیاری از مناطق لانه‌سازی لاک‌پشت‌ها امروزه جزو مناطق حفاظت شده است تا به این وسیله به افزایش جمعیت این گونه کمک کند. لوییز خاویر ساندوال که عکاسی محلی است، به اندازه کافی از عکاسی گردشگری درآمد دارد که بتواند زمانی را به عکاسی و مستندسازی حیات‌وحش محبوب خود در منطقه بپردازد.

مرافعه
برای مدت چند ساعت، تنها چیزی که جو مک‌دونالد روی قایق خود و در هوای گرم رودخانه سه برادر (Three Brothers River) برزیل می‌شنید، صدای جفت‌گیری جگوارها بود. بنابراین، زمانی‌که جگوار ماده بالاخره از پشت بوته‌ها بیرون زد و برای آب خوردن به سمت رودخانه آمد؛ جو به خاطر موقعیت عکاسی ایجاد شده بسیار خوشحال بود. اما گویا شانس در خانه او را زده بود، و طبیعت می‌خواست به خاطر صبرش به او پاداش دهد. پس از نوشیدن آب، جگوار ماده روی ماسه‌ها دراز کشید. سپس جگوار نر نیز ظاهر شد و پس از نوشیدن آب و بو کردن هوا، به جگوار ماده نزدیک شد. جگوار ماده بلند شد، خرناسی کشید و ناگهان حمله کرد؛ و جگوار نر نیز برای آنکه از ضربه چنگال آن در امان بماند به عقب فرار کرد.

مسیر پرواز
قلمرو این جغد ماده نزدیک برنابی بریتیش کلمبیا کانادا است. کانر استفانیسون مدتی را به تماشای جغد نشست و با مسیر پرواز آن آشنا شد، و بالاخره به این نتیجه رسید که لحظه عکاسی فرا رسیده است. وی قصد داشت تا سدر چوب سرخ و سرخس شمشیری را نیز در عکس خود جای دهد؛ گیاهانی که بومی جنگل‌های بارانی سواحل اقیانوس آرام هستند. کانر دوربین خود را در نزدیکی یک از جایگاه‌های محبوب جغد علم کرد، آن را به کنترل از راه دور وصل کرد، و موش مرده‌ای را به عنوان طعمه روی سکوی بالای دوربین گذاشت. تنها کاری که باقی مانده بود، انتظار کشیدن بود تا جغد برای قاپیدن طعمه به سوی دوربین پرواز کند.

لحظه برفی
زمانی‌که مشغول عکاسی از میمون‌های مکاک معروف ژاپنی در چشمه‌های آب گرم جیگوکودانی بود، جاسپر دوئست مجذوب اثرات سورئالی شد که رسیدن بادهای سرد ایجاد کرده بود. در چشمه‌های آب گرم، گاهی اوقات انفجاری در بخار برخاسته از آب استخر رخ می‌دهد. اگر این اتفاق با بارش برف هم‌زمان باشد، نتیجه کار الگویی هیپنوتیزم کننده از بخار چرخنده و دانه‌های برف است که در اطراف میمون‌هایی که برای گرم شدن به کنار استخر آمده‌اند می‌چرخد. اما ثبت چنین لحظات به خوش‌شانسی فراوانی نیاز دارد؛ شانسی که خوشبختانه جاسپر از آن برخوردار بود. برای حذف انعکاس نور آب استخر و ایجاد پس‌زمینه‌ای با کنتراست سیاه، وی از فیلتر پولاریزه برای عکس گرفتن استفاده کرد.

اسانس فیل
با شکست دادن بیش از 43 هزار رقیب از 96 کشور مختلف، عکس گرگ دوتوی توانست جایی در تالار اصلی افتتاحیه نمایشگاه عکاس سال حیات‌وحش موزه تاریخ طبیعی لندن به خود اختصاص دهد.

پاتیل
در تاریخ 29 نوامبر 2012 / 9 آذر 1391، سرگی گورشکف تماسی دریافت کرد که مدت‌ها منتظرش بود: پولسکی تولباچیک، یکی از دو آتشفشان فلات آتشفشانی شبه جزیره کامچاتکا روسیه فوران کرده بود. وی در توصیف احساس خود می‌گوید: «من بارها به منطقه رفته بودم، اما 36 سال طول کشید تا این آتشفشان دوباره فوران کند. پس من از همه چیز گذشتم و خودم را فورا به منطقه رساندم.»

خرس آبی
پل سودرس در میانه تابستان، با قایق زودیاک خود را به خلیج هادسون کانادا رساند. وی سه روز تمام را پیاده‌روی کرد تا نهایتا توانست نخستین خرس قطبی را ببیند: این خرس ماده جوان، در دریایی یخ‌زده که 50 کیلومتر از ساحل فاصله داشت. وی می‌گوید: «من خیلی خیلی آرام به آن نزدیک شدم و ناگهان خرس تغییر مسیر داد. مثل بازی موش و گربه بود.» زمانی‌که خرس به درون آب سرید، پل منتظر ماند. در منطقه چیزی جز دنیایی هموار دنیای از آب و یخ وجود نداشت، و خرس قطبی با تنبلی اطراف وی شنا می‌کرد. پل می‌گوید: «می توانستم صدای آرام و منظم نفس کشیدن خرس را که از زیر سطح یخ به من نگاه می‌کرد بشنوم. خرس لحظه به لحظه کنجکاوتر می‌شد. تجربه خاصی بود.» نور منطقه نیز خیلی خاص بود، اما دلیل شیطانی پشت آن وجود داشت. نور خورشید نیمه شب، از میان دود برخاسته از آتش‌های جنگل‌های دوردست جنوب فیلتر می‌شد؛ نشانه ای از گرم شدن قطب که بزرگ‌ترین تهدید زندگی خرس‌های قطبی به شمار می‌رود. هر بهار که ذوب شدن یخ‌ها زودتر و زودتر آغاز می‌شود و یخ‌ها بیشتر و بیشتر ذوب می‌شوند، شکار فک‌های دریایی که حیات خرس‌های قطبی به آن وابسته است نیز سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود.

کله کوچک مادر
اودایان رائو پاوار 14 ساله با این عکس توانست عنوان عکاس جوان حیات وحش سال 2013 را به خود اختصاص دهد. این عکس نمایی جالب از کروکودیل‌های گاریال را به تصویر می کشد که ساکن سواحل رودخانه چامبال هند هستند؛ منطقه‌ای که به شدت در معرض خطر برداشت شن و ماهیگیری غیرقانونی قرار دارد.

53275


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.