بزرگ‌تین بانک گیاهی جهان با گنجایش 200,000,000 بذر منجمد


واحد مرکزی خبر نوشت:

یکی از بزرگترین بانکهای گیاهی جهان درسیدنی استرالیا راه اندازی شد.به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز، در این مجموعه نمونه هایی منحصر به فرد از گیاهان برای طرحهای تحقیقاتی فراهم آمده است.
از آنجا که ده درصد از گونه های گیاهی استرالیایی در معرض خطر انقراض قرار دارند، این بانک سعی دارد به جمع آوری و ذخیره بذر بیش از بیست و پنج هزار گونه از گیاهان بومی استرالیا بپردازد. در این مرکز می توان بیش از دویست میلیون بذر گیاه را به کمک شیوه انجماد با نیتروژن مایع ذخیر کرد.
کارن سامرویل یکی از پژوهشگران این مرکز می گوید:« برای ذخیره سازی باید سیستم سوخت و ساز گیاه را به طور کامل متوقف کنیم و برای این کار گیاهان را در دمای صد و نود و شش درجه زیر صفر قرار دهیم. این کار از پیری بافت جلوگیری می کند و هر زمان نیز گیاه از حالت انجماد خارج شود، می تواند دوباره زندگی را آغاز کند. »
دانه ها به دقت انتخاب و ذخیره می شوند اما از آنجا که همه گیاهان استرالیایی بذر تولید نمی کنند در این بانک از سیستمهای ذخیره سازی جایگزین نیز استفاده می شود که یکی ا ز آنها کشت بافت گیاهان است.
برل سامرل از مسئولان این بانک می گوید:« علاوه بر حفاظت از دانه ها سعی می کنیم این دانه ها را برای اصلاح گیاهان و تولید دوباره بذر به کار بریم یا از بذرها برای بازسازی دوباره پوشش های گیاهی در طبیعت استفاده کنیم.»
از دیگر اهداف این مرکز آموزش نسل جوان و آگاه سازی آنها درباره گونه های مختلف گیاهی و خطرهایی است که آنها را تهدید می کند.

5353


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.