افزایش اختیارات هیات امنای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها / توانمندی درآمدزایی در پزشکی و فنی – مهندسی

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر منصور کبگانیان در حاشیه سی و نهمین جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران سامان دهی اختیارات و مسئولیت‌های هیات‌های امنای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها را از موضوعات اصلی جلسه سی ونهم ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ذکر کرد و افزود: این موضوع در بخش نهایی جلسه قبل ستاد مورد بحث و بررسی قرار گرفته بود و ادامه آن در این جلسه دنبال شد.

 
قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، با اشاره به موضوعات مطرح شده در این جلسه خاطرنشان کرد: در این جلسه سیاست‌های کلی در خصوص بایدها و نبایدها و حد و مرز مسئولیت‌های هیات‌های امنا و پاسخگو بودن آنها مطرح شد و اعضا در این زمینه نظرات خود را ارائه دادند.

 
وی با اشاره به وضعیت هیات‌های امنای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها یادآور شد: مشارکت اعضای هیات امنا در ارتقای دانشگاه خود، جذب منابع مالی و کارهای تحقیقاتی کاهش پیدا کرده  و آنها از اختیارات قانونی برنامه های چهارم و پنجم توسعه، کم استفاده کرده‌اند در حالی که آنها می‌توانند آیین نامه‌ها و مصوبات ویژه‌ای داشته باشند.

 
کبگانیان با اشاره به اینکه دانشگاه‌های کشور باید به تناسب توانایی‌هایشان ماموریت‌های ویژه داشته باشند، اضافه کرد: این ماموریت‌ها می‌تواند محلی، استانی، ملی یا فراملی باشند.

 
کبگانیان افزود:دانشگاه‌های کشور در حال ورود به رتبه‌های 300 تا 500 جهانی هستند بنابراین می‌توان در ازای این ماموریت‌ها، مسئولیت پذیری هیات‌های امنا را افزایش داد.

 
وی با اشاره به جوان و نوپا بودن دولت یازدهم خاطر نشان کرد: با توجه به تازه نفس بودن دولت می‌توان در خصوص افزایش هیات‌های امنای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها اقدام کرد.

 
کبگانیان نحوه اختصاص بودجه به دانشگاه‌ها را از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه عنوان کرد و گفت: بسیاری از دانشگاه‌های کشور در حوزه‌های پزشکی و فنی و مهندسی توانمندی درآمدزایی را دارند. در این زمینه در صورتی که بتوان تخصیص بودجه‌های دانشگاه‌ها را بر اساس مسئولیت پذیری هیات‌های امنا سامان دهی کرد اقدام مناسبی در این زمینه خواهد بود.

 

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:مهر-دانش و فناوری

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.