منابع درآمدی دانشگاه آزاد با سه نوع تهدید روبرو است

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر حمید میرزاده سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در سومین جلسه شورای سرمایه گذاری دانش بنیان با بیان اینکه 99 درصد دانشگاه آزاد اسلامی از شهریه های دانشجویان تأمین می شود، گفت: این موضوع برای ادامه حیات اقتصادی این دانشگاه تهدیدی جدی به شمار می رود.

 
وی افزود: بر اساس اطلاعات موجود در سایت مرکز آمار سیر نزولی جمعیت 18 تا 24 سال ایران تا سال 1400 به شکل تصاعدی کاهش پیدا می کند که این به معنای کاهش متقاضیان دوره های کاردانی و کارشناسی است.

 
میرزاده با اشاره به اینکه در سال 1400 تعداد متقاضیان دوره های کاردانی و کارشناسی هفت میلیون نفر خواهد بود، گفت: این در حالی است که این تعداد متقاضی باید بین دانشگاه های دولتی و آزاد تقسیم شوند.

 
وی به یک میلیون متقاضی تحصیلات تکمیلی در کشور اشاره و تصریح کرد: تنها 250 هزار نفر از این تعداد جذب مقاطع ارشد و دکتری دانشگاه های دولتی و آزاد شدند.

 
به گفته­ وی دانشگاه آزاد اسلامی در ارتباط با ساختارهای آزمایشگاهی، کلاس، کتابخانه، نیروی انسانی و … سرمایه گذاری های انجام داده تا از امکانات و فضاهای غیرقابل استفاده در راستای توسعه تحصیلات تکمیلی بهره ببرد.

 
میرزاده افزایش متقاضیان تحصیلات تکمیلی را عاملی مهم در توسعه کیفی دانشگاه آزاد اسلامی دانست و افزود: تحصیلات تکمیلی منجر به تولید ثروت از علم و دانش می شود.

 
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه دانشگاه های برتر و معتبر دنیا کارآفرین محور هستند، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در دهه چهارم فعالیت خود به سمت دانشگاه تراز اول در منطقه و جهان پیش می رود.

 
وی افزود: انصافاَ دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، کارآفرینی و … موثر بوده اما نتوانسته از علمی که تولید کرده منفعت ببرد.

 
میرزاده بیان کرد: 50 درصد بار آموزش عالی، 27 درصد بار پژوهش و 44 درصد بار آموزش پزشکی بر عهده دانشگاه آزاد اسلامی است.

 
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه به تشکیل چهار کمیته در شورای اقتصاد و سرمایه گذاری دانش بنیان اشاره کرد و گفت: کمیته منابع و مصارف، کمیته سرمایه گذاری، کمیته آموزش های ویژه و کمیته ارائه دهنده خدمات علمی، پژوهشی و فناوری تشکیل و همه اعضا آن مشخص شده است.

 
وی تصریح کرد: این کمیته ها فقط در مورد اجرائی بودن و اقتصادی بودن طرحها تصمیم می گیرند و به هیچ وجه وارد کار اجرائی نمی شوند و خود شرکت های دانش بنیان که اغلب از فارغ التحصیلان دانشگاه خواهند بود این شرکت ها را به کمک دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل می دهند.

 
میرزاده ضمن بیان این مطلب که منابع درآمدی دانشگاه آزاد اسلامی همواره با سه نوع تهدید تورم فزاینده، دو بخشی بودن ساختار هزینه و درآمد دانشگاه و کاهش تقاضا از یک طرف و افزایش هزینه ها روبه رو است اظهار امیدواری کرد که شورای اقتصاد وسرمایه گذاری دانش بنیان بتواند راهکاری جذب منابع مالی جدید به جز شهریه ها را بررسی و ارائه کنند، اما منابع دانشگاه آزاد اسلامی صرفاً به توسعه آموزشی و پژوهشی دانشگاه خواهد پرداخت و از این منابع در تأسیس شرکت های دانش بنیان استفاده نخواهد شد.

 
دکتر اکبر ترکان نیز با ابراز خرسندی از شکل گیری شورای اقتصاد و سرمایه گذاری دانش بنیان در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: امیدوارم این شورا با کار کارشناسی و همه جانبه به ارائه منابع مالی جدید به غیر از شهریه های دانشجویان دست پیدا کند و به یک دانشگاه کارآفرین تبدیل شود.

 
وی خواستار ادامه فعالیت مرکز تحقیقات علوم و فناوری پیشرفته دانشگاه آزاد اسلامی شد تا در کنار دانشگاه آزاد اسلامی فناوری های نوین نیز گسترش یابد.

 

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:مهر-حوزه و دانشگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.