نقشه برداری از محیط های ناشناخته با حشرات روباتی

به گزارش خبرگزاری مهر، پژوهشگران دانشگاه کارولینای شمالی می گویند نرم افزاری ساخته اند که می تواند گروهی از روبات های زیستی مانند سوسک های کنترل از راه دور تجهیز شده به حسگرهای الکترونیکی و آزاد شده به ساختمانها ویران و دیگر مناطقی که دسترسی به آنها دشوار است را کنترل کند.

 
پروفسور ادگار لوباتن استاد مهندسی برق و رایانه و مجری این تحقیقات گفت: ما بر روی چگونگی  نقشه برداری از مناطقی که هیچ یا اطلاعات اندکی از آنها داریم و نمی توانیم از فناوری GPS استفاده کنیم، متمرکز شدیم.

 
از آنجا که این روبات های زیستی با GPS قابل ردیابی نیستند، موقعیت دقیق آنها قابل شناسایی نیست اما حسگرها می توانند با ارسال امواج رادیویی به پژوهشگران موقعیت روبات های زیستی را وقتی به هم نزدیک می شوند، اطلاع دهند.

 
محققان نیز می توانند سیگنال دستورات مورد نظر خود را به روبات های زیستی ارسال کنند تا آنها را در حرکت نگه دارند تا زمانی که به دیوار یا هر سطح سالم دیگر برسند و در کنار دیوار به حرکت ادامه دهند شیوه که “دنبال کردن دیوار” خوانده می شود.

 
چرخه های مکرر از حرکات تصادفی و دنبال کردن دیوار می تواند در نهایت به خلق نقشه ای از محیط ناشناخته منجر شود.

 
به گفته لوباتن این شیوه می تواند ایده خوبی برای کشف مناطقی باشد که پیش از این نقشه برداری نشده اند.

 
محققان می گویند این نرم افزار را با استفاده از شبیه سازی رایانه ای و روبات ها آزمایش کرده اند و قصد دارند این برنامه را با روبات های زیستی بیازمایند.

 

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:مهر-دانش و فناوری

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.