غیرقانونی بودن انتخابات امروز دفتر تحکیم وحدت


دکتر محمد حسین آیتی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 80 برای اطلاق نام اتحادیه وجود 20 تشکل انجمن اسلامی الزامی است و اکنون تنها 14 انجمن اسلامی در اتحادیه دفتر تحکیم وحدت حضور دارند اما با این وجود برخی بنا به دلایلی انتخابات دفتر تحکیم وحدت را با حضور 14 انجمن اسلامی دانشجویی در سال گذشته برگزار کردند که البته از سال گذشته تاکنون نیز اختلاف نظر در میان این 14 تشکل وجود داشته است. 


وی تاکید کرد : در حال حاضر 14 تشکل انجمن اسلامی دیگر خارج از اتحادیه بودند که خواهان اضافه شدن به اتحادیه بودند اما به دلیل اختلاف‌نظرها همچنان بیرون از آن قرار دارند. با این حال چند روز پیش این تشکل‌ها درخواست خود را به هیات‌ مرکزی نظارت در وزارت علوم ارائه دادند و از آنجا که حل اختلاف بر عهده هیات‌ مرکزی نظارت مشترک وزارت علوم و وزارت بهداشت است متاسفانه در این شورا نماینده‌ای از طرف وزارت بهداشت وجود نداشته و تاکنون نیز جلسه‌ای برای رسیدگی به این مشکلات برگزار نشده است.


آیتی اظهار داشت: دفاتری که چند مرکز به صورت مشترک در آن فعالیت می‌کنند باید از تمام آن مراکز نماینده‌ای وجود داشته باشد که متاسفانه در این زمینه این موضوع کاملا نقض شده است. در حال حاضر دفتری تحت عنوان هیات مرکزی نظارت به تشکل‌های وزارتین در وزارت علوم وجود دارد که نماینده‌ای از طرف وزارت بهداشت در آن حضور ندارد و به جلسات دعوت نمی‌شود، ضمن اینکه در آیین‌نامه تشکل‌های اسلامی چنین هیاتی با این عنوان قید نشده است و آیین‌نامه موضوع “تشکل‌ هیات نظارت مشترک” را تصریح می‌کند.


معاون دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به آیین نامه دبیرخانه شورای نظارت گفت: طبق این آیین نامه باید زمان و مکان انتخابات دو هفته قبل از برگزاری آن اعلام شود، در صورتی که شورای عمومی دفتر تحکیم فعلی 19 مهرماه طی جلسه‌ تاریخ انتخابات 26 مهر ماه یعنی فقط یک هفته بعد اعلام شد که این مسئله نیز خلاف قانون است. روز سه شنبه نیز نامه‌ای با امضای 13 دفتر انجمن اسلامی به منظور اعتراض نسبت به تاریخ برگزاری انتخابات به نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها داده شد.


وی تاکید کرد: حضور حداکثری دفاتر دانشجویی انجمن اسلامی در دفتر تحکیم وحدت برای نشاط هرچه بیشتر جنبش دانشجویی ضروری است و این موضوع با دغدغه‌هایی خاصی که مطرح شده همخوانی ندارد.


معاون دانشجویی وزارت بهداشت درباره حضور دفاتر انجمن اسلامی دانشگاه های علوم پزشکی در اتحادیه گفت: از میان این 14 دفتر سه دفتر جزو دفاتر دانشگاه های علوم پزشکی هستند که نسبت به برگزاری انتخابات معترض بودند و از حضور در این اتحادیه انصراف دادند. از 11 انجمن باقیمانده چهار دفتر انجمن اسلامی نیز نسبت به حق رای و عضویت آنها در اتحادیه شبهاتی وجود دارد بنابراین تنها 8 دفتر در انتخابات حضور دارند.


آیتی یادآور شد: با وجود 8 انجمن نمی‌توان اتحادیه دفتر تحکیم وحدت تشکیل داد و علاوه بر لزوم رسیدگی به درخواست 14 دفتر انجمن اسلامی بیرون از اتحادیه، هیات مرکزی نظارت مشترک نیز باید بر اساس آیین نامه با نظارت وزارت علوم و وزارت بهداشت به مسائل و مشکلات این انجمن‌ها رسیدگی کند و پس از رسیدن تعداد انجمن‌های فعال در این اتحادیه به 20 انجمن یک انتخابات قانونمند برگزار شود. 


وی تاکید کرد: از نظر من به عنوان نماینده رئیس هیات مرکزی هیات نظارت بر تشکل‌های وزارت بهداشت انتخابات 26 مهر وجاهت قانونی ندارد.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:مهر-حوزه و دانشگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.