تصاویر ناب نشنال‌جئوگرافیک از شکوه حیات وحش


 


محمود حاج‌زمان: طی 10 تا 15 سال آینده، آخرین مناطق غیرمسکونی زمین زیر سلطه جمعیت رو به رشد انسان قرار می‌گیرد و در اثر تغییرات آب و هوایی فزاینده نیز آب خواهد رفت. زمانی‌که تمام زیستگاه‌های حیات وحش از بین روند، تنها نواحی حفاظت شده حصارکشی شده برای ما باقی خواهد ماند. تورگردانان، جنگل‌بانان، محققان، بوم‌گردشگران، عکاسان، هنرمندان و حافظان محیط‌زیست سراسر دنیا هر روز مطالعات، عکس‌ها و نوشته‌های خود را برای حمایت، حفاظت، و بزرگداشت «وحش» با خوانندگان، همکاران، علاقمندان و اجتماعات محلی به کار می‌گیرند.

عکس‌هایی که در این گزارش می‌بینید، پنجره‌ای رو به دنیای آنها هستند؛ دنیایی که شیرها، فیل‌ها، اورانگوتان‌ها و پلنگ‌ها هنوز بر آن حکمفرما هستند و ما می‌توانیم رویاپردازی بیدار شدن هر روز صبح را در چنین دنیایی داشته باشیم. این عکس‌های حیرت‌آور حاصل همکاری Ranger Diaries و The Bush Boys هستند؛ عکس‌های که قصد دارند تا زیبایی، آزادی و شکوه حیات‌وحش را به حداکثر افراد ممکن سراسر دنیا هدیه کنند.

ضیافت شام
در این عکس که توسط گرگ مک‌کال پیت و در پارک کروگر آفریقای جنوبی گرفته شده است، گله‌ای شیر مشغول غذا خوردن است. زمانی‌که نوبت به حضور بر سر میز شام می رسد، تمام عشق و محبت میان اعضای گله رنگ می‌بازد.

چشم سلطان
این نمای نزدیک از صورت شیر را فیلیپ بائرشی گرفته است. چشمان شیر نشان می‌دهد که ظاهرا حیوان از مزاحمت عکاس در میانه خواب ظهرگاهی چندان خشنود نیست.

چشمان سبز
این عکس زیبا از چشمان سبز پلنگی در تیم‌باواتی آفریقای جنوبی را کیت کانلی تورگردان شکار کرده است.

سیاه با راه راه سفید
این عکس زیبا از گورخر آفریقایی که در سایه روشن طلوع آفتاب گوش به زنگ ایستاده است، توسط تریستان دیک در شنزار شیرهای آفریقای جنوبی گرفته شده است.

آردوارک
زمستان‌های منطقه کارو آفریقای جنوبی، بهترین اوقات سال برای تماشای آردوارک‌ها است؛ چرا که فعالیت آردوارک‌ها به دلیل زیاد شدن فعالیت موریانه‌ها بیشتر می‌شود. موریانه‌ها غذای اصلی آردوارک‌ها را تشکیل می‌دهند. عکاس این عکس، اتین اوستوزین تورگردان است.

توله کفتارها
منطقه شنزار شیرها واقع در پارک سابی آفریقای جنوبی، میزبان حیوانات مختلفی است؛ از جمله کفتارهایی که معمولا عادت دارند تا به طعمه سایر شکارچیان دستبرد بزنند. این دو توله کفتار نیز منتظرند تا مادر آنها با نتیجه دستبرد خود از راه برسد.

نبرد بر سر شهد
دو مرغ سانبرد سبز بر سر اینکه کدام یک حق استفاده از شهد گل‌های این درختچه را دارند، نبردی دیدنی را در میانه آسمان شکل داده‌اند. این عکس را جیمز کید تورگردان، در کواندو آفریقای جنوبی گرفته است.

دزد شب‌رو
این دزد نابه‌کار سعی دارد تا شکار پلنگ را از چنگال آن در آورد. سگ‌های وحشی آفریقایی نیز همانند کفتارها برای سیر کردن شکم خود، از بقایای شکار سایر حیوانات و یا دزدیدن طعمه آنها تغذیه می‌کنند.

کاراکال
عکس این سیاه‌گوش را کن دیبال در منطقه حفاظت شده ماسای مارا کنیا گرفته است. نام کاراکال از لغات ترکی «کارا کولاک» گرفته شده است که همان معنای سیاه‌گوش را می‌دهد. شهرت این شکارچیان به پرش‌های ظاهرا غیرممکنی است که برای شکار پرندگان در میانه هوا انجام می‌دهند.

توله‌ها بازیگوش
این توله روباه‌های بازیگوش فارغ از تمام دنیا، مشغول بازی با یکدیگر در کالاهاری بوتساوانا هستند.

شکار میرکت
این عکس که توسط کایل نوبرگا گرفته شده است، یکی از صحنه‌های نادر آفریقا است. گربه وحشی در سکوت محض خود را به میرکت نزدیک کرد، و ناگهان حیوان از همه جا بی‌خبر را شکار کرد. پنهان‌کاری و سرعت عمل گربه وحشی به اندازه‌ای بود که عکاس ابتدا متوجه نشد چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

زیر باران
طبعیت آفریقا تنها شامل حیوانات شکارچی و صحنه‌های خشن نیست. نمونه آن، این آهوی زیباست که زیر باران نظاره‌گر نگاه عکاس به خود است.

نزاع برای بقا

دو یوزپلنگ تلاش می‌کنند تا این گوزن یالدار آفریقایی را به زیر بکشند؛ طعمه‌ای که ظاهرا خیلی از دهان آنها بزرگ‌تر است. عکاس این عکس به یادماندنی، ماتیو کوفام تورگردان است که آن را در پارک ملی سرنگتی تانزانیا شکار کرده است.

53275


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.