از آسمان «دودکش جن» تا بزرگ‌ترین دره منظومه شمسی


 


 


راه شیری بر فراز دودکش جن
آسمان بالای پارک ملی Goblin Vallay در ایالت یوتا آمریکا، با درخشش کهکشان راه شیری به دو نیم تقسیم شده است. با پهنایی بیش از 100 هزار سال نوری، کهکشان راه شیری ما خانه بیش از 200 میلیارد ستاره است. در این عکس، هسته درخشان کهکشان ما که پشت رودخانه‌ای از گاز و غبار پنهان شده، نزدیک به افق دیده می‌شود. به دلیل نقطه دید مناسب زمین در یکی از بازوهای خارجی کهکشان، ما قادر به مشاهده هسته کهکشان در فاصله‌ای حدود 26 هزار سال نوری هستیم.

چشم لوله‌ای
این پرتره رنگی از سحابی هلیکس (Helix Nebula) با استفاده از تلسکوپی خانگی در فلوریدا آمریکا تهیه شده است. سحابی هلیکس در فاصله 700 سال نوری از زمین و در صورت فلکی دَلو قرار گرفته است. این سحابی از بقایای ستاره‌ای خورشیدمانند ساخته شده و رنگ‌های درخشان آن گازهایی هستند که توسط جو خارجی این ستاره در حال مرگ بیرون ریخته شده‌اند.

پرتگاه مریخی
عارضه‌ای که در این عکس پر کیفیت از مریخ مشاهده می‌کنید، Hebes Chasma نام دارد: پرتگاهی عظیم روی سیاره سرخ که عمق 8 کیلومتری آن می‌تواند خون را در رگ‌های هر فضانوردی با دل و جراتی منجمد کند. این دره وحشتناک که آبگیری عظیم را در منطقه Valles Marineris شکل می‌دهد، بزرگ‌ترین دره تمام منظومه شمسی به شمار می‌رود. عرض این دره که در زمینی به طول 315 کیلومتر گسترده شده، در پهن‌ترین نقاط آن به 125 کیلومتر می‌رسد.

گرم شدن
این سه روستایی اندونزیایی زیر پتویی از جنس ستاره گرد آمده‌‌اند، و آتشی بر افروخته‌اند تا خود را در سرمای استخوان‌سوز شب‌های جاوا گرم کنند. علاوه بر درخشش کهکشان راه شیری در آسمان، دو کوه آتشفشان مونت‌برومو (سمت چپ) و مونت‌باتوک زیبایی چشم‌نوازی به آسمان منطقه بخشیده‌اند.

بال‌های کیهانی
همچون بال‌های غول‌آسای کیهانی، درخشش شفق سبزرنگ قطبی نمای زیبایی به آسمان منطقه آنچوریج آلاسکا بخشیده است. این نورافشانی زیبا در اثر برخورد سه‌شنبه گذشته فوران تاج خورشید با میدان مغناطیسی زمین ایجاد شده است. فوران تاج خورشید (CME) ابری از گاز فوق داغ و ذرات باردار است که توسط خورشید در فضا پراکنده می‌شود. زمانی‌که این فوران‌ها با زمین برخورد می‌کند، اندرکنش ذرات خورشیدی با ذرات باردار گرفتار شده در میدان مغناطیسی زمین باعث ایجاد این نورهای رنگارنگ در قطب‌های زمین می‌شود.

53275


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.