برنده نوبل فیزیک چگونه باخبر شد؟برنده نوبل فیزیک چگونه باخبر شد؟

براساس گزارش BBC، پروفسرو پیتر هیگز که به خاطر کشف و اثبات ذرات بوزون هیگز برنده نوبل فیزیک سال 2013 اعلام شد،‌در زمان اعلام اسامی برندگان در دسترس اعضای کمیته نوبل نبود و آنها نتوانستند برای رساندن این خبر خوش با او تماس برقرار کنند. هیگز می‌گوید خبر برنده شدنش را در خیابان و از طریق یکی از همسایه‌هایش شنیده‌است.

به گفته هیگز روز سه‌شنبه درحال قدم زدن در یکی از خیابان‌های ادینبورگ بوده‌است که یکی از همسایه‌ها از خودروی خود پیاده شده و به او به خاطر نوبل فیزیک تبریک گفته‌است و هیگز در پاسخ به او گفته: اوه! چه خبر شده؟

برنده شدن نوبل فیزیک برای هیگز نمی‌توانست غافلگیری بزرگی به حساب بیاید، زیرا پس از اثبات نظریه‌اش درباره چگونگی ایجاد جرم در ماده توسط برخورد‌دهنده بزرگ هادرون، بسیاری معتقد بودند نوبل فیزیک باید به او برسد. هیگز جایزه 1.2 میلیون دلاری نوبل را با فرانسوا انگلرت تقسیم خواهد کرد،‌این فیزیکدان نیز همزمان با هیگز در سال 1964 مقاله‌ای درباره این ذرات بنیادین فیزیکی منتشر کرد.

کمیته نوبل به رسم همیشه پس از انتخاب برندگان نوبل،‌برای اطلاع‌رسانی با آنها تماس می‌گیرد اما اعضای این کمیته نتوانستند با هیگز تماس بگیرند زیرا این فیزیکدان بازنشسته اسکاتلندی نه رایانه‌ای دارد و نه موبایل و در عین حال برای دوری از رسانه‌ها به منطقه‌ای کوهستانی سفر کرده‌بود.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:همشهری آنلاین-دانش و تکنولوژی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.