ماهواره تدبیر برای تحویل و پرتاب آماده شد/ آمادگی ایران برای طراحی ماهواره های کوچک


به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر حسين بلندی رئيس مرکز تحقيقات فضايی دانشگاه علم وصنعت ايران با اشاره به ساخت ماهواره تدبير گفت: اين ماهواره که نمونه ارتقا يافته ماهواره نويد علم و صنعت است برای تحويل و پرتاب آماده است و به زودی در مسير عمليات پرتاب قرار خواهد گرفت.


وی اظهار داشت: ماهواره تدبير طی چند ماه اخير در راستای پروژه ماهواره ظفر ۲ و با همکاری حدود ۸۰ تن از محققان ساخته شده است که ويژگی بارز آن استفاده از سامانه های پيشرفته تعيين موقعيت و GPS و قدرت تفکيک بالاتر در محموله تصويربرداری نسبت به ماهواره نويد است که در بهمن ماه ۱۳۹۰ به فضا پرتاب شد.


وی افزود: قابليت ذخيره و ارسال داده از طريق هندست های زمينی بين کاربران نيز در اين ماهواره ديده شده است.


بلندی همچنين درباره پرتاب ماهواره نويد علم و صنعت گفت: تمام اجزای اين ماهواره به غير از سلول های خورشيدی توسط متخصصان داخلی طراحی و توليد شده است و ۷۰ شرکت صنعتی در اين زمينه فعاليت هايی انجام داده اند. سلول‌های خورشيدی آن نيز از شرکت‌های داخلی تامين شده است.


رئيس مرکز تحقيقات فضايی دانشگاه علم و صنعت گفت: اکنون کشور می تواند با ارايه فناوری های ماهواره های چرخان راهی برای ايجاد کسب کار فضايی باز کند.


وی توضيح داد: در کشورهای توسعه يافته ماهواره های کوچکی که يکبار عمليات پرتاب را با موفقيت سپری کرده اند، با هزينه کشورهای متقاضی انتقال فناوری دوباره‌سازی و با همکاری کشور مبدا به فضا پرتاب می شوند.


بلندی گفت: اکنون ايران آمادگی طراحی و ارايه خدمات فناوری در حوزه ماهواره های کوچک را دارد.


وی همچنين افزود: توسعه روبات های فضايی راهی ميانبر برای توسعه زود هنگام پروژه اعزام انسان به فضا است و همچنين کاربرد توسعه فناوری اپتيک فضايی برای توليد دوربين های مقاوم به تشعشعات فضايی می تواند به عنوان راه ميانبری برای عملياتی سازی ماهواره‌های سنجش از دور باشد.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:مهر-دانش و فناوری

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.